10ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΑΘΗΝΑ 2019

10ο ICCEDA 2019

10ο ICCEDA 2019

1η Ημέρα: Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2019

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ – ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Είσοδος δωρεάν μόνο με ηλεκτρονική εγγραφή και μόνον έως τις 2 Οκτωβρίου

ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΑΥΘΥΜΕΡΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣIΜΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Τιμώμενες Χώρες για το Έτος 2019: Καναδάς, Μάλτα, Σκωτία, Τσεχία

2η Ημέρα: Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ – ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Είσοδος δωρεάν μόνο με ηλεκτρονική εγγραφή και μόνον έως τις 2 Οκτωβρίου

ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΑΥΘΥΜΕΡΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣIΜΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Τιμώμενες Χώρες για το Έτος 2019: Καναδάς, Μάλτα, Σκωτία, Τσεχία.

13:00-14:00 Εγγραφές
14:00-14:30 Χαιρετισμοί:

  • Παναγιώτης Νόιφελτ, Πρόεδρος του Διεθνούς Ανεξάρτητου (διεθνής κοινοπραξία
    πολιτιστικών φορέων έρευνας, διαχείρισης και οικονομίας) και Συμβουλίου Τεχνών Ελλάδας
    *Υπουργός Πολιτισμού ή Εκπρόσωπος, Υπουργείο Πολιτισμού (αναμ. επιβεβαίωση)
  • Simon Brault, Διευθύνων Σύμβουλος, Συμβούλιο Τεχνών Καναδά, Πρόεδρος Διεθνούς Ένωσης Συμβουλίων Τεχνών και Δομών Πολιτισμού (IFACCA) (αναμ. επιβεβαίωση)
    *Πρέσβης του Μεξικού, Ε. κος Hernandez Joseph (Εκπρόσωπος)
    *Πρέσβης της Ουκρανίας, κος Sergii Shutenko (από την κα Olena Masneva)
    *Ashraf Khasawneh, Διευθυντής Τμήματος Πολιτισμού της Πρεσβείας του Χασεμιτικού Βασιλείου της Ιορδανίας στην Αθήνα
    *Επιτετραμένος Πολιτιστικός Ακόλουθος Πρεσβείας Κένυας (Ρώμη)
    *Μωυσής Ελισάφ, Δήμαρχος Ιωαννιτών (Εκπρόσωπος)
    *Ελένη Δουνδουλάκη, Περιφέρεια Αττικής, Eντεταλμένη Σύμβουλος Ανάδειξης Πολιτιστικών Μνημείων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς. (αναμ.επιβεβαίωση)
    *Φωκίων Ζαϊμης, Αντιπεριφερειάρχης Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας
    *Άννα Ροκοφύλλου, Πρόεδρος, Οργανισμός Πολιτισμού , Αθλητισμού & Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ)
    *Κωνσταντίνος Ζούλιας, Πρόεδρος, Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ), (αναμέν. επιβεβαίωση)
    1η Ενότητα: Συντονισμός, Ginger F. Zaimis
    14:30-14:40 1η Εισήγηση: Πρέσβειρα, Ε. κα Orla O’Hanrahan, Πρεσβεία της Ιρλανδίας, «Η αξία και η επιρροή της Πολιτιστικής Διπλωματίας»
    14:40-14:50 2η Εισήγηση: Πρέσβειρα Σλοβακίας, Ε. κα Iveta Hricova, Πρεσβεία Σλοβακίας,
    «Η Ψηφιοποίηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Σλοβακίας για την Ευημερία»
    14:50-15:00 3η Εισήγηση: Anna Maleta – 3η Γραμματεύς, Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Πολωνίας, Υπεύθυνη για την Πολιτιστική και Οικονομική Διπλωματία, «Δημόσια και Οικονομική Διπλωματία. Το παράδειγμα της Πολωνίας»
    15:00-15:10 4η Εισήγηση: Lucie Kuligová, Διευθύντρια, Τσέχικο Κέντρο Πολιτισμού Αθήνας, Πρεσβεία Τσεχίας, «Η Πολιτιστική οργάνωση ως ενεργό εργαλείο στον τομέα της δημόσιας διπλωματίας»
    15:10-15:20 5η Εισήγηση: Kristina Winther-Jacobsen, Ινστιτούτο Δανίας στην Αθήνα (αναμένεται επιβεβαίωση)
    15:20-15:50 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
    2η Ενότητα: Συντονισμός, Παναγιώτης Νόιφελτ
    15:50-16:00 1η Εισήγηση: Πέτρος Καψάσκης, Πρόεδρος-Ιδρυτής, Ελληνικό Ινστιτούτο Πολιτιστικής Διπλωματίας, «Η Επιρροή, η Πειθώ και το Χάρισμα της Σαγήνης: Η Δύναμη της Πολιτιστικής Διπλωματίας»
    16:00-16:10 2η Εισήγηση: Ginger F. Zaimis, Πρόεδρος Λέσχης Λογοτεχνίας & Τεχνών (Ελλάδα), Διεθνείς Φίλοι της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, «H Λογοτεχνική Διπλωματία ως Κεφάλαιο Πολιτισμού»
    16:10-16:20 3η Εισήγηση: Μήνα Δραγούνη, Πρόεδρος, Εταιρεία Συμβούλων Διαχείρισης Πολιτιστικής Κληρονομιάς, «Προκλήσεις στο πεδίο της Πολιτιστικής Διαχείρισης και Προώθηση Αποτελεσματικών Πρακτικών για την Αειφορία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς»
    16:20-16:30 4η Εισήγηση: Έλενα Σουλιώτη, Προϊστορική Αρχαιολογία, Αντιπρόεδρος Σωματείου Διπλωματούχων Ξεναγών Αθήνας, «Ξεναγός: Ο Αφανής Πρέσβης της Ελλάδας»
    16:30-16:45 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
    16:45-17:00 Διάλειμμα
    3η Ενότητα: Συντονισμός, Ginger F. Zaimis
    17:00-17:10 1η Εισήγηση: Δημήτρης Γιολάσης, Σύμβουλος Πολιτιστικής Διαχείρισης, Υπεύθυνος Επιχειρησιακού Σχεδιασμού, Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, «Πολιτιστικός Ιμπεριαλισμός VS Πολιτιστική Διπλωματία»
    17:10-17:20 2η Εισήγηση: Μιχάλης Διακαντώνης, Γενικός Διευθυντής, Ελληνικό Ινστιτούτο Πολιτιστικής Διπλωματίας, «H Σημασία της Διαπολιτισμικής Ανάλυσης στο Εθνικό Βranding»
    17:20-17:30 3η Εισήγηση: Φωτεινή Νάκου, Διεύθυνση Προώθησης και Προβολής Εξωτερικού Εμπορίου, Τμήμα Προώθησης Επιχειρήσεων, Ελλάδα, «Η Ελληνική Πολιτιστική και Δημιουργική Βιομηχανία οδηγεί την Ανάπτυξη»
    17:30-17:40 4η Εισήγηση: Γεώργιος Πλειός, Πρόεδρος Tμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ, Διευθυντής Εργαστηρίου Κοινωνικής Έρευνας στα ΜΜΕ, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, «Η Πολιτιστική Διπλωματία στην Εποχή των Ψευδών Ειδήσεων»
    17:40-18:00 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
    4η Ενότητα: Συντονισμός, Ginger F. Zaimis
    18:00-18:10 1η Εισήγηση: Ευαγγελία Ψυχογιοπούλου, Ανώτερη ερευνήτρια, Πολιτιστική Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΛΙΑΜΕΠ), «Πολιτιστική πολυμορφία στην ΕΕ: Η πρόσφατη Μεταρρύθμιση των Εξαιρέσεων και Περιορισμών επί των Δικαιωμάτων Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων»
    18:10-18:20 2η Εισήγηση: Κωνσταντίνα Ηλιοπούλου, Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού, Πάντειο Πανεπιστήμιο, «Η Αυθεντικότητα ως Πρόκριμα για την Ανάδυση Νέων ΔΠΒ στον Τουρισμό»
    18:20-19:00 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
    Λήξη της 1ης ημέρας του Συνεδρίου

10ο ICCEDA 2019

2η Ημέρα: Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ – ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Είσοδος δωρεάν μόνο με ηλεκτρονική εγγραφή και μόνον έως τις 2 Οκτωβρίου

ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΑΥΘΥΜΕΡΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣIΜΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Τιμώμενες Χώρες για το Έτος 2019: Καναδάς, Μάλτα, Σκωτία, Τσεχία.

11:00-12:00 Εγγραφές
12:00-12:30 Χαιρετισμοί
5η Ενότητα: Συντονισμός, Παναγιώτης Νόιφελτ
12:30-12:40 1η Εισήγηση: Shona McCarthy, CEO, Φεστιβάλ Fringe του Εδιμβούργου (Edinburgh Fringe Festival Society), «Φεστιβάλ Εδιμβούργου»
12:40-12:50 2η Εισήγηση: Σίσσυ Παπαθανασίου, Θεάτρο Αναλόγιο
12:50-13:00 3η Εισήγηση: Adèle Fourcade, Υπεύθυνη Παραγωγής και Επικοινωνίας, REMA Ευρωπαϊκό Δίκτυο Αρχαίας Μουσικής -Ευρωπαϊκό Δίκτυο Πρώιμης Μουσικής, «REMA – Early Music in Europe!»
13:00-13:10 4η Εισήγηση: Βασίλειος Λαοπόδης, Ιδρυτής και Πρόεδρος CulturePolis, «Πολιτιστική διπλωματία στην πράξη: Ο Ρόλος των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και Πρωτοβουλιών μέσα και έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση»
13:10-13:30 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
6η Ενότητα: Συντονισμός, Παναγιώτης Νόιφελτ
13:30-13:40 1η Εισήγηση: Βένια Βέργου, Διευθύντρια, Επιτροπή Ελληνικού Κινηματογράφου, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, «Διεθνείς Οπτικοακουστικές Παραγωγές: Χάραξη Πολιτικής σε μια Εποχή Εκρηξης Περιεχομένου»
13:40-13:50 2η Εισήγηση: Αντώνης Κορκοντζήλας, Φεστιβάλ Εφηβικού Κινηματογράφου, (ABCinema), «Πολιτιστική Επιχειρηματικότητα: Ανάπτυξη μιας Κοινωνίας μέσω της Κινηματογραφικής Τέχνης»
13:50-14:00 3η Εισήγηση: Χρήστος Παπαδόπουλος, Εκπρόσωπος και υπεύθυνος σε θέματα Πολιτισμού, Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών, «Πολιτιστική Ποικιλομορφία και Διαπολιτισμικότητα στην Περιφέρεια της Ευρώπης: Ο Ρόλος των Τοπικών Πολιτιστικών Φορέων»
14:00-14:20 Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
14:20-14:40 Διάλειμμα
14:40-16:00 7η Ενότητα: Συζήτηση – Συντονισμός, Παναγιώτης Νόιφελτ
1η Εισήγηση: Bharat Gupt, Εθνικό Κέντρο Τεχνών Ίντιρα Γκάντι, Θεωρητικός Θεάτρου, Καθηγητής Αγγλικής Λογοτεχνίας (πρώην) Πανεπιστήμιο Δελχί, «Αναβίωση των Πολιτιστικών Μνημείων στην Ινδία και την Ελλάδα, μια Πρόταση Συνεργασίας»
2η Εισήγηση: Παύλος Κάβουρας, Καθηγητής Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας & Εθνομουσικολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, «Αναθεωρώντας την πολιτιστική διπλωματία:μια πολιτισμική ανθρωπολογική οπτική»

3η Εισήγηση: Φωτεινή Παπαθεοδώρου, Δρ. Πολιτικός Επιστήμονας.


Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα
Λήξη της 2ης ημέρας του Συνεδρίου

Created with GIMP
Μοιραστείτε το...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email